Jendův blog pro radost;) (a ne snad jenom moji;))) Chci jít, Pane, za Tebou! Chci vysílat pozitivní a povzbudivé SIGNÁLY;)!

Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest;)

4. 5. 2011 19:54

„Ministr Dobeš zvolil proreformu vysokých škol fatální kombinaci – radikální a rychlé změny bez promyšlené koncepcea širší diskuse. Nový vysokoškolský zákon neprodiskutoval s Konferencí rektorů, s Radou vysokých škol nebo s akademickými senáty a s vědeckými radami. Neumím si představit, že chce realizovat reformu vysokých škol, aniž by ji probral s těmi, koho se týká především,“vyjádřil své pochybnosti nad postupem ministra školství předseda lidovců

Nekoncepční, ale radikální reforma vysokého školství ministra Dobeše


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypracovalo návrh věcného záměruzákona o vysokých školách. Ten vyvolal širokou kritiku akademické obce a byl odmítnut třeba Asociací děkanů filozofických fakult České republiky nebo vedením Univerzity Karlovy. Dnesse ke kritice akademické obce přidal i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle něho je reforma ministra Dobeše (VV) sice radikální, ale nedomyšlená. „Ministr Dobeš zvolil proreformu vysokých škol fatální kombinaci – radikální a rychlé změny bez promyšlené koncepcea širší diskuse. Nový vysokoškolský zákon neprodiskutoval s Konferencí rektorů, s Radou vysokých škol nebo s akademickými senáty a s vědeckými radami. Neumím si představit, že chce realizovat reformu vysokých škol, aniž by ji probral s těmi, koho se týká především,“vyjádřil své pochybnosti nad postupem ministra školství předseda lidovců a dodal: „Už Jan Amos Komenský říkal, že všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“
„Návrh ministra Dobeše směřuje proti akademickým svobodám, ačkoliv ministerstvotvrdí opak. Existence vysoké školy bude zcela závislá na tom, zda s ní ministerstvo uzavře tzv. rámcovou dohodu a poskytne potřebné finance. Navíc zákon de facto nepočítá s vědeckýmiradami ani s fakultami,“ upozorňuje Pavel Bělobrádek. Řadu otázek vzbuzuje i záměr nazřízení správních rad, díky nimž se má na řízení vysoké školy v zásadních věcech podíletveřejnost, přičemž členy těchto rad by jmenoval prezident nebo ministr.
Věcný záměr vysokoškolského zákona navíc zavádí školné. I tady však vyvstávají dalšíotazníky: „To, že zákon tiše předpokládá placení školného, už zřejmě nikoho nepřekvapí.Zarážející ale je, že zákon nestanoví, kdo bude s těmito prostředky hospodařit. Budou topeníze určené výhradně pro školu, nebo je bude přerozdělovat ministerstvo s tím, že si částprostředků ponechá?“
Podle Pavla Bělobrádka je až zarážející, jaké návrhy se mohly do věcného návrhu zákona dostat.

http://kdu.cz/

Zobrazeno 3802×

Komentáře

kvardián

Slovo "kvaltovaní" ve zmiňovaném citátu znamená tolik, co donucování - čili násilné ovlivňování chování. J. A. Komenský tedy neodmítá spěch, ale vnucování cizí vůle.
Ve smyslu "spěchat" se slovo "kvaltovat" začalo používat až v 19. století a sémanticky vychází z "kvaltovat ke spěchu", tedy popohánět (třeba ono hovado).

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková